8 містичних ритуальних символів українського Різдва

Українці здавна серйозно і трепетно ставилися до давніх традицій, в яких до нашого часу збереглося сплетіння християнства і таємничих язичницьких ритуалів привернення благополуччя та відлякування нечисті. Різдво – це одне з найважливіших на найвеличніших свят усіх християн. На відміну від католицького світу, який ототожнює його здебільшого із початком року, православні українці наповнюють Різдво христове чарівною сакральністю та якоюсь первісною таємничою вірою в силу різдвяних символів. Українське Різдво – це час роздумів, молитви, очищення, час, коли згадують предків і бажають один одному найціннішого в наступному році: багатого врожаю, запашного хліба, здоров’я та щасливих дітей.

Сучасний світ усе більше забуває давні обряди та слова колядок, на які, здається, просто не вистачає часу. Але навіть з наукової точки зору, піст очищує тіло й думки, щирі побажання і пісні роблять щасливішими, а, значить, поліпшується імунітет, покращується кровообіг, обличчя ясніє, людина виглядає молодшою. А ще надії на краще оздоровлюють психологічно, дарують натхнення і прощення.

Основні символи Різдва українцям знайомі з дитинства. Моменти, сповнені теплом, медом і запашним узваром, хрустким снігом та радісними колядками асоціюються з Різдвом.

  • Різдвяний піст або Пилипівка триває до 6 січня, дня, що називається Вілія. Остання пісна вечеря повинна складатися із 12 страв, серед яких ритуальна кутя та вар. До цього дня ретельно готувалися, робили прибирання, розписували квітами піч, набивали подушки свіжим пухом, а молоді люди із нетерпінням вчили колядки на Різдво та мріяли про веселощі. Навіть найбідніша сім’я стелила якщо не нову, то ретельно випрану білу скатертину.

  • Кутя – ритуальна страва, що символізує достаток і багатство. Кутю готують із пшениці або ячменю, традиційно заправляють медом, маком, горіхами, родзинками.

  • Мак, часник, ладан, пахучі трави і свічка – усе це використовується для вигнання злих духів. А ще – це незмінні атрибути Різдва.

З часів давніх слов’ян мак був рослиною, що відлякує нечисту силу. Його висаджували довкола будинку і усіляким відьмам, чортам і упирям не дістатися було до хати. Бо ж вони не підуть, поки не перерахують усі зернятка в коробочках, а до перших півнів не встигнуть точно.

Часник розкладають по кутках столу, він відштовхує негатив і заздрість. А в різдвяну ніч потрібно бути дуже обережними із злими духами.

Як символ очищення, на Різдво запалюють воскову свічку. Зі свічкою або ладаном обходили усі кутки господи, щоб випалити увесь негатив. Свічка також являється маячком для предків, які навіщають нас і бачать, що ми про них не забули. Ніч перед Різдвом – це час, коли душі приходять на землю.

  • Восьмикутна зірка – позитивний символ сонця, а ще образ Віфлеємської зірки, що з’явилася на небі з народженням Христа. Перед Різдвом діти та молодь готують щедро прикрашені зірки, щоб сповістити колядою радісну новину – народження Спасителя.

  • «Водіння кози» – древня містерія, що проводиться й досі. Цей обряд відбувається на свято Маланки, 13 січня та Василя, 14 січня, тобто старий Новий Рік. Коза або цап – один із найзагадковіших атрибутів різдвяного святкування. Вона символізує добробут і достаток, але водночас – це алегоричний образ чорта, символ недовіри й насмішок.

  • Дзвіночки – важливий ритуальний символ в багатьох культурах світу. Дзвіночки або дзвони допомагають боротися із демонічними силами, які бояться чистого звуку благословення. Цей атрибут супроводжував людей між двома світами при народженні та смерті, а також на весіллі. Звук дзвіночків відвертає негоду і бурю, сповіщає про важливі події. До нашого часу дзвіночки донесли архаїчні почуття наших предків.

  • Павук – це майже невагома ажурна конструкція із соломи, що символізує Всесвіт. Робиться павук із декількох окремих трикутників, що складаються із 12 соломин, з’єднаних між собою. Павука підвішують до стелі за кінську волосину і ловлячи рухи повітря, він «оживає». Щороку потрібно виготовляти нового павука.

  • Дідух (або коляда, король, дідок) – це не просто символ добробуту. Це – дух усіх предків роду, жертвоприношення найкращого урожаю. Сніп із пшениці прикрашають і ставлять в хаті. Кажуть, до дідуха приходять душі предків, саме тому потрібно обов’язково залишити для них ложку та коливо (що готується із меду та куті). Навесні дідуха спалюють як знак, що душам час повертатися на небо. Попіл вважаться цілющим при хворобах, його цілий рік зберігають за іконою.

Давайте любити і поважати українську культуру, бо тільки поважаючи себе не втратиш власне обличчя. З Новим роком та Різдвом Христовим!

Anna Kuriepina

 

©Afrika Studio

 

Джерело:
https://day.kyiv.ua/uk/article/kultura/chas-novorichnih-misteriy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2022: Ukrainian Language School Kyiv|Foto Credits