Джамала: 1944. Про що співала переможниця Євробачення-2016?

Цьогорічний пісенний конкурс Євробачення став особливим для України одразу з декількох причин. Вперше пісня учасниці була присвячена трагічним історичним подіям. З другої спроби співачка Джама потрапила на конкурс, а Україна вдруге отримала перемогу на Євробаченні. А пісня “1944” – єдина за всю історію конкурсу, яка була виконана англійською і татарською мовами.

jamala

Шлях до оміяної перемоги був тернистим. Після оголошення результатів українського відбору російські політики виявили сумнів щодо аполітичності пісні “1944”. Але за рішенням Европейського Віщального Союзу (EBU) пісня пройшла перевірку на “ненормативну лексику та політичний зміст”, і до тексту не було пред’явлено жодних претензій.

Перемога Джамали викликала чималу кількість вражень – і позитивних, і негативних. Так, мешканець Вірменії створив петицію на сайті change.org. У ній висунута вимога анулювати першість України, переглянути результати пісенного конкурсу та змінити правила для Євробачення-2017, знов надавши глядачам право визначати переможця. Проте петиція була відхилена – “переможця Євробачення було визначено професіоналами музичної індустрії та глядачами, які голосували вдома, і кожен з них має 50-відстоткову долю в результаті” (EBU).

Не обійшлось і без приємних моментів. Пісня “1944” отримала нагороду “Eurostory Awards 2016” за найкращий рядок пісні серед усіх пісень-учасників Євробачення. Судді відзначили рядок “You think you are Gods, but everyone dies” – “Ви вважаєте себе богами, але всі – смертні. Сама Джамала вважає цей рядок найважливішим посланням своєї пісні.

Ще однією приємною перемогою стала премія Марселя Безансона у номінації Мистецький приз за голосуванням коментаторів. Премію Безансона мають також Вєрка Сердючка (Приз преси) і Ані Лорак (Мистецький приз).

Але що ж донесла до мільйонів сердець Джамала, співаючи свою “1944” на сцені Стокгольму? Співачка вже не раз розповідала, що її пісня – це спогади її прабабусі про трагедію всіх кримських татар. Пісня присвячена насильницькій департації кримсько-татарського народу до Узбекістану та сусідніх районів. Ця трагедія торкнулась сім’ї самої Джамали. Певною мірою ця пісня має політичний характер, адже мова йдеться про політичний злочин. І лише у 1990 році почалось масове повернення татар на батьківщину.

Пісня “1944” надзвичайно чуттєва та мелодична. В тексті нема жодного прямого натяку саме на трагедію кримських татар, але й без цього можна відчути, скільки душі вкладено у прості, здавалося б, рядки. Саме завдяки цій щирості, емоційності та духовній силі Джамали ми знову впевнились у тому, що Україна гідна перемагати. Що ми можемо все!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2020: Ukrainian Language School Kyiv|Foto Credits