Українська чи російська: якою мовою спілкуються українці?

Державною мовою в Україні є українська. Було багато чуток щодо надання статусу російській мові як другої офіційної мови в Україні, але цього не сталося.

Проте людині, яка вперше приїздить в Україну, досить складно одразу зрозуміти, якою ж мовою у нас розмовляють? Якщо, наприклад, у США в різних містах змінюється стиль, швидкість вимови та кількість використання сленгових слів, то в Україні дещо інша ситуація.

У центральних та західних областях перевагу віддають власне українській, а у східних та південних – російській. Пояснити це можна історичними причинами. Західні території  у 16-17 століттях довго перебували під владою Речі Посполитої, де панували польська, українська та білоруська мови. Це і наклало певний відбиток на становлення мови та культури на цих територіях загалом. Східна ж Україна після Голодомору була масово заселена росіянами.

В Києві можна почути як українську, так і російську майже у рівних співвідношеннях. Більш того – вони подібні одна до одної. Не дивуйтесь, якщо побачите людей, що спілкуються один з одним на різних мовах і при цьому розуміють один одного – це типово для української столиці.

Книжки, газети та журнали друкуються обома мовами. На телебаченні також нема якихось конкретних обмежень: якщо більшість каналів транслює новини українською, то розважальні шоу та реклама – здебільшого російською. Цікавим є і те, що середньостатистичний українець, переглянувши телешоу або випуск новин, на наступний день може навіть не згадати, якою мовою велась трансляція. Щодо радіомовлення – тут єдиним обов’язковим обмеженням є частка українських пісень – 35%.

Варто виокремити і людей, які, володіючи двома мовами, в побуті надають перевагу російській. Більшість – 60% громадян вважають рідною мовою українську, 15% – російську, 22% – і українську, і російську однаковою мірою.

Олексій Курінний, викладач Києво-Могилянської академії, створив детальну інфографіку, яка показує, скільки насправді українців зараз спілкуються рідною мовою. Як бачимо, свої позиції українська мова міцно тримає лише на Заході.

 

 

У світі українська мова вважається однією з наймилозвучніших. Киянка Христина Данилова створила на цю тему власний соціальний ролик.

 

За його сюжетом молоді іноземці говорять про те, що українська мова чудова та захоплююча. Проте сама Христина питає російською: “Чому ж ми не говоримо нею?”. Це наглядно демонструє мовленнєву ситуацію в країні. Хоча українці і вважають свою мову рідною, проте переважна частина населення в побуті спілкується російською.

Не дивуйтесь, якщо побачите людей, що спілкуються на різних (хоча й дуже схожих) мовах і при цьому добре розуміють одне одного – це означає те, що Ви в Україні! Welcome!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2020: Ukrainian Language School Kyiv|Foto Credits